Dům ve skále

Takovýto pozemek by byl pro fyzicky zdatného vinaře - romantika jistě úžasný.

Strmý jihovýchodní svah nad dědinkou. Krásné výhledy ku Praze i od ní. Není se co divit, že se tu lidem zalíbilo v hojné míře už více jak 2000 let před Kristem  a podle místního nalezeného velkého pohřebiště dostala tato kultura i archeologický název.

Ale stavět zrovna na tomhle místě dům ?! Při obhlídce pozemku bylo navíc  patrné, že kousek pod povrchem je masivní skála, která se obnažila vytvořením přístupové cesty.

 

V rámci umístění domu na pozemek bylo nutné jeho zaříznutí do svahu – do skály. Zvednutím na betonových pilířích o celé patro se podařilo dům od svahu uvolnit a vytvořit dokonce malou terasu i za domem v přechodu do zbytku strmé parcely.

Obnažená skála rámuje celé volné přízemí určené pro kryté parkování vozidel, betonové komunikační jádro a ve skále vysekaný vinný sklípek. Jenom skála a beton …  Uzavřeným betonovým schodištěm se člověk dostává o patro výše do jiného světa – lehké, vzdušné visuté dřevostavby, která skýtá nádherné výhledy z důstojné výšky... Kouzelné pohledy jsou podpořeny prosklením ve fasádě společenské části a návazností na hlavní velkou terasu.

Ing. arch. Petr Vala